HİZMETLERİMİZ

Cami Ahşapları

Teksöz Cami Ahşapları olarak , cami kapısı, mihrap, minber, kürsü, müezzin mahfili, mahfil, korkuluk, duvar kaplama, ayakkabılık, lambri ve tavan kaplama hizmetleri vermekteyiz. Cami ahşap ürünleri imalatı montajı ve restorasyonu hizmetlerimiz bulunmaktadır.

Camiler ülkemiz ve dünyadaki bütün Müslüman ülkelerde halk tarafından çok saygı gösterilen, yapımında da gerekli hassasiyet gösterilerek en iyi malzemelerle yapılarak ve en sağlıklı bir şekilde ibadete açılan yerlerdir. Bu nedenle Cami Ahşabı da bu konuda önemli bir yer tutmaktadır.

Camiler yapılırken her konuda çok hassas ve kurallara uygun olması gerekmektedir. Cami Ahşabında Özellikle iç motifler ve mimari olarak her yapılan işlem bir mana ve anlam taşıyacağı için, gerekli hassasiyet gösterilmesi şarttır.

Camilerde genel olarak Cami ahşabı söylendiğinde, Kapı, Mihrap, Minber, Kürsü, Müezzin Mahfili, Mahfil, Korkuluk, Duvar kaplamalar ve Çıtakari (tavan kaplama) akla gelmektedir.

Cami Ahşabı uzun yıllar toplumun hizmetinde olacağı için ahşap ürünleri ve her türlü materyalin en kaliteli ve dayanıklı olanının kullanılması gerekmektedir.

CAMİ KAPISI

Camiler en çok saygı duyulan yerler olduğuna göre, Cami kapısı da girişte insanları karşılayan ilk görülen yer olduğu için, kapıların gerek estetik ve gerekse kalite olarak çok dikkatli ve kaliteli bir işçilik üretimi olması gerekmektedir. Cami kapısında kalite ve motif desenlerinde hem girişe uygun hem de cami içerisindeki desen ve motiflere uyumlu olması gerekmektedir.

Cami kapısı üretimimizde zararlı kimyasal madde kullanmıyoruz ki, cami kapısı gerektiğinde havalandırma yeri olarak da kullanılmaktadır. Cami kapısı talep edildiğinde konu uzmanı profesyonel ekibimiz nokta tespit için caminin olduğu adrese giderler. Gerek yöresel ve gerekse cami iç dizaynı ile ilgili olarak motif desen şekil ve ölçü çalışmaları cami mimarisi de incelenerek bizzat kapı yapılacak camide yapılır ve proje hazırlanır. Talepte bulunan kişilerle defalarca fikir alışverişi yapılarak en son cami kapısı taslağı çıkarılarak imalat aşamasına geçilir.

Cami kapıları cnc oyma ve kündekari olmak üzere cami kapısı yapılmaktadır. Kullanılan kerestenin yoğunluğundan dolayı kapıların ağır olması nedeniyle bilyeli, en kaliteli menteşe ve kapı kilit sistemleri kullanılmaktadır.

Cami Kapısı yapılırken maun sapelli kereste kullanılması kapının sağlam ve estetiği açısından daha uygundur. Fakat talep eden kişilerin tercihine göre maun sapelliden başka ceviz-meşe-iroko-limba vb. kerestelerden de kapı yapılabilmektedir.

MİHRAP

Camilerde en çok dikkat çeken bir yerde mihraplardır. Mihrap imam efendinin cemaate namaz kıldırırken içinde bulunduğu en ön de girintili yerdir. Caminin mimari konumuna göre desen ve model çeşitleri olmakla beraber esas önemli olan camini büyüklüne göre yapılacak modeldir. Büyük Camilerde talebe göre Arap usulü dediğimiz Mihrap Kürsü Minber üçü bir arada da yapılmaktadır. Bu üçü bir arada modelde mihrap ortada olup ya mihrabın içinde yada en dıştan merdivenle kürsü ve minber e çıkılabilmektedir. Mihrap ayrı olarak yapıldığında da yine camii de bulunan tüm desen ve motifler uygun olarak yerinde konu uzmanı elemanlarca değişik taslak proje de mihrap çizilir ve talep eden kişilerin tercihi ile istenilen mihrap imalatı yapılır. Diğer ürünlerde olduğu gibi genelde maun sapelli kereste kullanılmakta olup, talebe göre istenilen başka kerestede kullanılmaktadır.

MİNBER

Camilerde cuma ve bayram namazlarında hatibin üzerine çıkarak hutbe okuduğu basamaklı mimari yapıdır. Caminin mimari konumuna göre desen ve model çeşitleri olmakla beraber esas önemli olan camini büyüklüne göre yapılacak modeldir. Büyük Camilerde talebe göre Arap usulü dediğimiz Mihrap Kürsü Minber üçü bir arada yapıldığı zaman komple bir bütün olarak yapılmaktadır.

Minber ayrı olarak yapıldığında da yine camii de bulunan tüm desen ve motifler uygun olarak yerinde konu uzmanı elemanlarca değişik taslak proje de mihrap çizilir ve talep eden kişilerin tercihi ile istenilen minber imalatı yapılır. Diğer ürünlerde olduğu gibi genelde maun sapelli kereste kullanılmakta olup, talebe göre istenilen başka kerestede kullanılmaktadır.

KÜRSÜ

“Vaiz kürsüsü” adıyla da bilinen cami kürsüsü, cuma günleri camide vaaz veren hocaların cemaate hitap ettiği yapıdır. Kürsüde caminin mimari konumuna göre desen ve model çeşitleri olmakla beraber esas önemli olan camini büyüklüne göre yapılacak modeldir. Büyük Camilerde talebe göre Arap usulü dediğimiz Mihrap Kürsü Minber üçü bir arada yapıldığı zaman komple bir bütün olarak yapılmaktadır. Kürsü ayrı olarak yapıldığında da yine camii de bulunan motif ve desenlere uygun olarak yerinde konu uzmanı elemanlarca değişik taslak proje de mihrap çizilir ve talep eden kişilerin tercihi ile istenilen kürsü imalatı yapılır. Diğer ürünlerde olduğu gibi genelde maun sapelli kereste kullanılmakta olup, talebe göre istenilen başka kerestede kullanılmaktadır.

MÜEZZİN MAHFİLİ

Müezzin Mahfili adından da anlaşılacağı üzere camide müezzinlerin bulunduğu mahaldir. Müezzin Mahfili bazı büyük camilerde 2 katlı da olmakla beraber genelde küçük mahfil ile ayrılmış tek katlı alandır. İsteğe göre 2 katlı yapılan Müezzin Mahfili de mimari yapı ön plana çıkar. Müezzin Mahfili imalatında da, yine camii de bulunan tüm desen ve motifler uygun olarak yerinde konu uzmanı elemanlarca değişik taslak proje de Müezzin Mahfili çizilir ve talep eden kişilerin tercihi ile istenilen Müezzin Mahfili imalatı yapılır. Diğer ürünlerde olduğu gibi genelde maun sapelli kereste kullanılmakta olup, talebe göre istenilen başka kerestede kullanılmaktadır.

MAHFİL– KORKULUK – DUVAR KAPLAMA- AYAKKABILIK – LAMBRİ

Camilerimizin içinde bulunan ikinci kat kenarına ve merdivenlerin kenarlarına mahfil korkuluk imalatımız da bulunmaktadır. Mahfil ve korkulukların imalatında da gene camideki diğer motif ve desenlere göre Selçuklu yıldızı ya da Sinan halkası motifleri kullanılmaktadır. Mahfil korkuluklar genelde maun sapelli keresteden imal edilmektedir. Ayrıca duvar kolon kaplama yaparken cami iç dizayna uygun modele göre cnc router ile çalışmalar yapıyoruz.

ÇITAKARİ TAVAN KAPLAMA

Cami tavanı çıtakari ahşap kaplama konusunda da, çıtakari ahşap tavan kaplama yapılacak cami nin yeni ise, yeni çizilen bir proje ile yada tadilat yapılacak eski cami ise tarihi görüntüsünü bozmadan orijinal gibi çıtakari tavan ahşap kaplama yapmaktayız.

Bahsi geçen tüm çalışmalardan örnekler, referanslar bölümünde fotoğrafları mevcuttur. Bu ürünlerden başka imam odası, okuma odası, bayan cemaat mahalli vb. gibi cami ile ilgili tüm ahşap imalatını yapmaktayız. 1 Sınıf fırınlanmış ithal keresteden cnc routerlerde model oluşturulup, wincopool vernik ile dış şartlara karşı mukavemet sağlanmaktadır.

REFERANSLARIMIZ

Menü